Психотерапевт дав поради, як адаптуватися до подій війни

Триває 12 місяць масштабної війни. Адаптуватися до подій стає дедалі складніше. Ворог тероризує масованими атаками, тому ми не почуваємося безпечно навіть удома. Адже ніхто не гарантує безпеку, наявність електрики, води, зв’язку та мережі – речей, які раніше були під нашим контролем.

Насамперед він розповів про те, що українці здобули через війну: ми почали цінувати те, про що раніше навіть не задумувались, — домівку, теплу воду, друзів, наявність світла. Це називається посттравматичний ріст.

Ведуча Людмила Барбір наголосила, що наразі багато речей у своєму житті українці не здатні контролювати через постійні атаки РФ. Тож вона запитала у Чабана, як себе перелаштувати так, щоб це не виливалося в переживання. Психотерапевт звернув увагу на той факт, що людина дійсно може щось втратити, та потрібно одразу оцінювати, а що ж вона здобула, що залишилося. Як приклад він назвав ситуацію, коли жінка, наприклад, втратила роботу. Тут перед нею відкрилися нові можливості: а можливо, час стати мамою, приділити час собі, нарешті виспатися.

Також Чабан розповів, що наразі українці перебувають на стадії злості, гніву, люті та депресії через повномасштабну агресію РФ. Крім того, він порадив запускати навколо себе лише позитивні події: «Це бумеранг: що ми запускаємо, те й отримуємо».

Психотерапевт про стадії сприйняття війни українцями

Раніше психотерапевт розповів, що найскладніша стадія — стадія тривоги — вже пройдена. І зараз вже стадія адаптації до війни: частина людей виїхала за кордон, а частина — призвичаїлася та перебуває у своєрідному «мобілізованому» стані постійно. А третій етап — виснаження — наступає лише тоді, коли людина не змогла витримати навантаження.

Експерт порадив будувати власні плани кожній людині, берегти своє психологічне та фізичне здоров’я, але й допомагати ЗСУ.